Principii de bază în networking

• Reţeaua ta socială include toţi oamenii pe care îi cunoşti deja, nu doar pe aceia care te-ar putea ajuta:

Ai putea face greşeala de a include în reţeaua ta doar oameni influenţi, cu funcţii de conducere şi putere de decizie. Cu toate că e important să ai asemenea cunoştinte, nu îi exclude pe ceilalţi doar pentru că nu te pot ajuta direct. Reţeaua ta poate include şi cunoştinţele cunoştinţelor – nu ştii niciodatş cine pe cine cunoaşte si de unde pot apărea viitoare colaborări de success.

• Pentru un networking funcţional, e nevoie să ştii să asculţi, să fii generos, să te comporţi astfel încât celorlalţi să le fie uşor să spună “nu”, dar, mai important, să le fie uşor să spuna “da” solicitărilor tale.

Cum să îţi găseşti un job prin networking

• Principala modalitate de a identifica oportunităţile de carieră nu este aplicarea online, ci căutarea informaţiilor din cadrul cercului tău de prieteni/cunoştinţe.
  • Cele mai multe anunţuri de angajare nu sunt postate online sau în ziar, ci sunt promovate prin reţele sociale.

Networking-ul este o cale sigură de a-ţi găsi un job, deoarece:

• Oamenii fac afaceri, în primul rând, cu cei pe care îi cunosc şi simpatizeză/apreciază pentru calităţile lor
  • Anunţurile de angajare online primesc sute de candidaturi, ceea ce înseamnă că nivelul competiţiei este unul foarte ridicat. Făcându-te cunoscut prin recomandări, şansele de angajare sunt mult mai mari.
  • Este posibil ca job-ul pe care ţi-l doreăti să nu fie anunţat deloc. Prin networking, accesul la informaţii şi ponturi utile este mult mai ridicat

NETWORKING:   Cunoşti mai mulţi oameni decât crezi

• Oamenilor pe care îi cunoşti li se adaugă cei pe care aceştia îi cunosc etc. – din om în om, informaţia/recomandarea poate ajunge acolo unde trebuie
  • Fă o listă cu toţi oamenii pe care îi cunoşti: membri ai familiei, prieteni, vecini, colegi de facultate, colegi de muncă, cunoştinţe. Poţi include şi persoane cu care ai făcut cunoştinţă prin prieteni apropiaţi/familie. Lista va fi mult mai lungă decât te aştepţi – aceasta este reţeaua ta socială.
  • Daca te simţi stânjenit în privinţa stabilirii contactului cu membrii reţelei tale sociale, nu uita că:

Oamenii se simt bine atunci cînd îi pot ajuta pe alţii

Oamenilor le place să dea sfaturi şi să le fie recunoscută expertiza

Aproape oricine s-a confruntat cu situaţia de a-şi căuta un loc de muncă: nu le va fi greu să empatizeze

NETWORKING: Contactează persoanele din reţeaua ta socială

Inainte de a contacta persoanele din reţea, stabileşte-ţi nevoile şi priorităţile

• Este necesară stabilirea unui/unor obiectiv/e de carieră şi de angajare clare
  • Încearcă să eviţi cererile de angajare generice – în schimb, cere informaţii specifice şi eventual, să fii propus pentru un interviu – astfel, persoanei de contact îi va fi mai uşor să te ajute

Cere recomandări din partea unor foşti colegi/colaboratori – oameni care te plac şi pot confirma celorlalţi abilităţile şi competenţele tale, calităţile care te fac să fii valoros pe piaţa muncii (atât din punct de vedere profesional, cât şi individual)

• Ţine la curent persoanele tale de referinţa în legătura cu obiectivele tale de cariera, cu evoluţia procesului de căutare a unui loc de muncă;
  • Anunţă-i că s-ar putea sa fie contactaţi, telefonic, de potenţiali angajatori
  • Multumeşte-le pentru recomandare şi sprijin, indiferent de rezultat

NETWORKING:  Dezvoltă-ţi abilităţile de comunicare

• Comunicarea eficientă este esenţială pentru dezvoltarea şi funcţionarea reţelei sociale. Aceasta include următoarele abilităţi: ascultarea atentă, interpretarea şi utilizarea mesajelor nonverbale, management-ul stresului, înţelegerea şi interpretarea emoţiilor tale şi ale celorlalţi

NETWORKING: Centrează-te asupra dezvoltării  relaţiilor interpersonale

• Networking-ul reprezintă un proces interactiv ce implică: stabilire de  contacte, schimb de informaţii, identificarea răspunsurilor de care ai nevoie – este, în primul rând, o modalitate de relaţionare, nu un mod de a obţine favoruri sau promisiuni de angajare.
  • Fii sincer
  • Fii empatic
  • Cere un sfat, nu o slujbă
  • Formulează-ţi cererea concret, referindu-te exact la ce ai nevoie de la acea persoană

Pastrează legătura cu persoanele din reţeaua ta şi după ce ai obţinut ceea ce ţi-ai dorit (angajare, recomandare, interviu, sfaturi, sprijin) !

NETWORKING: Rezervă-ţi timp pentru menţinerea relaţiilor

• Odată dezvoltată reţeaua ta socială, va trebui să-ţi faci timp pentru a o menţine în timp, păstrând legătura cu persoanele ce o alcătuiesc.
  • Programează-ţi întâlniri
  • Prioritizează legăturile